Forrpont-konferencia 2024 november 21-22
A technológiai fejlődés folyamatosan alakítja és formálja az emberi közösségeket. A posta, a vonat, a telefon, majd az internet új lehetőségeket teremtettek a kapcsolattartásban, kitágítva kapcsolataink földrajzi határait. Virtuális kapcsolataink egyre jelentősebb szerepet játszanak életünkben, és globális hálózatok részeként éljük mindennapjainkat. Az internet emberi együttélésre gyakorolt hatása a korábbi technológiai változásokénál radikálisabbnak tűnik. A digitális technológia a hagyományos közösségeket, a médiát és a kommunikációs kultúrát egyaránt átalakította, ezek a változások pedig a vallást sem kerülik el. Átalakítják az egyházak belső és külső kommunikációját, valamint a vallási közösségek és a személyes vallásgyakorlatok dinamikáját is. Konferenciánkkal ezen jelenségkört járjuk körül, két témakörre fókuszálva – ezekhez kapcsolódóan várunk előadásokat:
- Vallási közösségek és az online tér. A gyülekezetszervezés kihívásai. A hitélet közösséget feltételez, amelyet a hagyományos társadalmakban az együtt élő emberek csoportjai alkottak, nagyrészt paraszti faluközösségek.
- Tud-e azonban megtartó közösségként működni hívek egy olyan csoportja, amelynek tagjai elsősorban virtuálisan vannak kapcsolatban, és legfeljebb csak ritkán látják egymást személyesen?
- Lehet gyülekezetet szervezni online? Milyen hatása van az online eszközöknek a gyülekezeti életre? A hívek fogyasztói attitűdjét erősíti? Ingyenes szolgáltatásként viszonyulnak hozzá?
- Mennyire lehetséges az elköteleződés az online közösségekben?
- Egyházi média és kommunikáció a digitalizáció korában. Az egyházi média alaposan átalakult az elmúlt három évtizedben. A kommunista diktatúrát követően hamar kiépült és talpra állt az egyházi médiumok klasszikus rendszere, ám azóta is versenyt fut a technológiai fejlődéssel. A lépéstartás nem egyszerű dolog, mert az új technológiák új tudásokat és új szereplőtípusokat is feltételeznek.
- Az egyházi média helyzete, lehetőségei
- A nyomtatott és az elektronikus egyházi média különbségei, előnyeik és hátrányaik
- A nyomtatott médiumok másodlagos funkciói
- Egyházi influenszerek, mint az egyházi kommunikáció új típusú aktorai – előnyök és hátrányok, kihívások a hagyományos egyházszervezeti elvek számára (gyülekezetekre gyakorolt hálózatosító hatás, verseny elvének bevitele, nézettségi verseny vs. evangéliumi tartalom)
Jelentkezés és az absztraktok beküldési határideje: 2024. november 3.
A jelentkezéseket az alábbi emailcímre várjuk:
Meghívott előadók: Berger Viktor (Pécsi Tudományegyetem), Bíró A. Zoltán (KAM Regionális és Antropológiai Kutatások Központja), Koncz Attila (MCC Kolozsvári Képzési Központ), Czire Szabolcs (Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet)
Tervezett kerekasztalok:
- Az egyházi média helyzete és kihívásai
- Online eszközök a gyülekezeti életben
A konferencia helyszíne: Kolozsvár, Vallásszabadság Háza