A 2024. október 10–11-én a Nemzeti Kisebbségkutató Intézettel közösen szervezett nemzetközi konferencia céljául a vallási eszmék és gyakorlatok társadalmi kölcsönhatásának az etnokulturális identitás megteremtésében és újratermelésében történő vizsgálatát tűztük ki.
Megnyitó
A Vallásszabadság Házában szervezett esemény nyitómozzanatán Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke, az esemény házigazdájaként, majd a társszervező intézmények részéről Novák Zoltán, Nemzeti Kisebbségkutató Intézet igazgatója, és Bálint Róbert Zoltán, intézetünk kutatója üdvözölték a jelenlevőket.
A konferencia első plenáris előadását Ciprian Vasile Olinici vallásügyi államtitkár tartotta, aki az állam vallás- és egyházpolitikájának az ország etnikai sokszínűségének fenntartásában betöltött szerepéről értekezett, majd válaszolt a konferencia résztvevőinek kérdéseire.
Szünet után Kiss Dénes munkatársunk mutatta be a VallásTérKép kiállítást.
Az egyházak szerepe a romániai etnikai sokszínűség fenntartásában – szimpózium
A nemzetközi konferencia első napján, október 10-én a fenti címmel szervezte intézetünk azt a szimpóziumot, melyen a Romániában elismert soknemzetiségű vallásfelekezetek nyelvi és identitáspolitikai szerepét jártuk körül meghívott egyházi vezetőkkel és az etnikai kisebbségek egyházi képviselőivel.
Az etnikai és nyelvi sokszínűség menedzselése az egyházakban című első kerekasztal során, meghívottaink - Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök, Iusuf Muurat főmufti, Dumitru Boca ortodox püspöki vikárius, Tofană Vasile görög-katolikus püspöki helynök, Nóda Mózes egyetemi tanár, szentszéki tanácsos, a római katolikus egyház képviselője, Rafael Năstase, kutató, az evangéliumi keresztény testvérek képviselője, valamint Filep István adventista prédikátor – segítségével azt tekintettük át, hogy a résztvevők által képviselt egyházakhoz milyen nagyobb etnikai csoportok tartoznak, milyen szerepet töltenek be az egyházak és a vallási kultúra ezen etnikai csoportok identitásának megőrzésében, valamint hogy milyen nyelvi és szervezeti stratégiákat alkalmaznak az egyházak a sokszínűség kezelésére. A beszélgetést Kovács Sándor, a Protestáns Teológiai Intézet rektora moderálta.
A szimpózium délutáni kerekasztala során meghívottjaink segítségével az etnikai és a vallási identitás kapcsolatát a kisebbségi etnikai csoportok perspektívájából vizsgáltuk meg. E kerekasztal résztvevői olyan egyházak vezetői vagy képviselői voltak, amelyek magukat valamely etnikum egyházaként határozzák meg, vagy olyan etnikai csoportok képviselői, amelyek valamely multietnikus egyházhoz tartoznak: Kovács István unitárius püspök, Szegedi László, az erdélyi református egyházkerület generális direktora, Marinco Marcov szerb ortodox vikárius, Juraj Dušan Vanko szlovák evangélikus esperes, Marius N. Lauruc az ukrán ortodox vikariátus tanácsosa és Puskás Attila, az Erdélyi Magyar Örmények Egyesületének elnöke. Az Andrási Benedek unitárius főjegyző által moderált beszélgetés során A kerekasztal-beszélgetés során olyan témák kerültek napirendre, mint a kisebbségi közösségek és az egyház közötti kapcsolat történelmi perspektívában; a kisebbségi nyelv használata az egyházi élet és egyházi adminisztráció különböző területein, valamint az egyház szerepe a kisebbségi csoportok etnolingvisztikai vitalitásának megőrzésében.
„Ellentmondásban. Kettősségek, összeférhetetlenségek és a vallási kisebbségek problémája” - plenáris előadás
A késődélután folyamán James A. Kapaló etnográfus és vallástörténész, a University College Cork Vallástudományi Tanszékének professzora tartott plenáris előadást „Ellentmondásban – Kettősségek, összeférhetetlenségek és a vallási kisebbségek problémája” (Being at Odds– Ambiguities, Incompatibilities and the Problem of Religious Minorities) címmel. Előadásában a szerző Romániában, Moldovában, Magyarországon és Ukrajnában élő kisebbségi csoportok körében végzett kutatásai alapján a vallás jelentőségét taglalta e közösségek és a nemzetállamok viszonyában, olyan „transznacionális és transztemporális” vallási jelenségek esetében , amelyek „ritkán esnek egybe a nemzetek földrajzával vagy történelmével, és ritkán igazodnak etnikai vagy nyelvi határokhoz.”
„Rejtett vallásgyakorlás a titkosrendőrség dokumentumaiban” - könyvbemutató
A konferencia első napjának zárásaként az Anca Șincan és James Kapaló által szerkesztett „Rejtett vallásgyakorlás a titkosrendőrség dokumentumaiban. Egy képes történet” (Religia clandestină în documentele poliției secrete. O istorie în imagini) című kötet Silviu Moldovan, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács kutatási igazgatója felvezetésével a szerkesztők és szerzők mutattak be. A könyvben a szerzők a kommunista hatalom által üldözött vallási kisebbségeket azon tárgyaik segítségével mutatják be, amelyeket a Securitate vizsgálatai során tőlük elkobzott, és irattáraiban/raktáraiban megőrzött – paradox módon felszámolási kísérlete által átmentve azokat az utókor számára. A könyvről itt olvashatók további részletek:
https://humanitas.ro/humanitas/carte/religia-clandestina-in-documentele-politiei-secrete
Konferencia-előadások
A konferencia első napján a szimpóziummal párhuzamosan két angol nyelvű tudományos szekcióban 9 előadás hangzott el, amelyek a vallás és a nemzeti identitás, illetve a vallási rítusok és a roma etnikumhoz tartozók társadalmi részvételének kérdéseit tárgyalták.
Pénteken nyolc párhuzamosan zajló román és angol nyelvű szekcióban újabb 28 előadás hangzott el, amelyek az oktatás és vallás kapcsolatát, a kisebbségi identitás rituális kontextusait, valamint a vallás és politika viszonyának témáit vizsgálták. Az előadások kivonatai itt érhetők el: Book of abstracts
Köszönetünket fejezzük ki a meghívott előadóknak, a résztvevőknek, a kerekasztalok és tudományos szekciók moderátorainak, az érdeklődő közönségnek, a háttérszervezést biztosító munkatársaknak, valamint támogatóinknak a szakmai rendezvény sikeréhez való hozzájárulásukért.
Nemzeti Kisebbségkutató Intézet
Valláskutató Intézet
Fotók: Koppándi Júlia, Kendi Ágnes, Bálint Róbert Zoltán